Klubbesøg i KIF
Vores børneudviklingstræner var onsdag aften på besøg i Kjellerup IF
Klubbesøg i Kjellerup IF
Vores børneudviklingstræner Casper Bach Jørgensen har skudt året i gang med de første besøg ude i de lokale fodboldklubber. I går var det Kjellerup IF, der havde besøg.
Caspers klubbesøg er en del af vores ønske om at styrke samarbejdet med de lokale fodboldklubber, så vi sammen kan sætte fokus på at styrke pigefodbolden i Silkeborg Kommune.
Klubbesøget på Bjerget startede ud med et oplæg for klubbens trænere om det gode motiverende fodboldmiljø. Casper havde fokus på, hvordan man skaber rammer, der udvikler kreative fodboldspillere, og hvordan man kan motivere til træning og leg med bolden.
Herefter var der træning med klubbens piger. Casper stod sammen med Maja fra vores U19-trup for træningen. Det er ikke tilfældigt, at Casper har en af vores dygtige unge piger med på klubbesøg. For os er det nemlig vigtigt, at de yngre piger møder rollemodeller, de kan spejle sig i.
Træningen var bygget op, så pigerne fik mange aktioner, og i øvelserne var der fokus på beslutningstagen.
Og vi må bare sige, at KIF har nogle super seje piger, der til trods for nye øvelser og en pivkold vind mod de bare ben, var engagerede hele vejen igennem. Dejligt at se så mange smil og grin - både når tingene lykkedes, men også når de ikke lige lykkedes helt.
I det nye år har Casper også været på besøg i ØBG, og i Thorning IF, og nu glæder han sig til at han i løbet af marts også skal en tur forbi Resenbro UIF, Silkeborg KFUM og GFG Voel.

SIF Q Trænerforum
Foråret byder på 3 spændende inspirations arrangementer for trænerne i vores samarbejdsklubber.
Klubbesøg i KIF
Vores børneudviklingstræner var onsdag aften på besøg i Kjellerup IF

Veloverstået generalforsamling 2025
Årets generalforsamling blev vanen tro afholdt i Søholthuset

Børneudviklingstræner på ny kontrakt
Pr 1.1 2025 har Casper fået mere tid til at arbejde med vores samarbejdsklubber.